نحوه عملکرد

نحوه عملکرد


اینولاکس با بهره گیری از سیستمی شبیه به بادگیرهای یزد با حذف معضلات توربین های باد رایج مانند پره های بزرگ و ستون­های غول پیکر آنان ، مزایای تازه ­ای را وارد بازار تولید انرژی می­کند و با استفاده از تکنیکی عملی، باد را جمع آوری نموده و سرعت آن را افزایش می دهد و در نهایت برق ارزان و مقرون به صرفه تولید می کند.
اینولاکس جایگزین مناسبی برای توربین­های بادی رایج و گاز طبیعی است. از جمله شاخص­های مهم این محصول نصب و راه ­اندازی آسان آن، کاهش  صدای تولیدی و ارتعاشات و ورودی هوای چندگانه نسبت به توربینهای بادی رایج می­باشد. لذا این محصول مشکلات بهره ­برداری از توربین­های بادی رایج که موجب عدم توجیه اقتصادی آن­ها در برخی مناطق می­باشد را پشت­ سر گذاشته است و در حال حاضر به عنوان رقیبی برای سوخت­های فسیلی مطرح می­باشد.
به نظر می رسد در آینده ای نزدیک نیروی باد اصلی ترین منبع تولید انرژی در جهان بوده و فناوری اینولاکس مسیر تولید انرژی را تغییر دهد.
اینولاکس (INVELOX ) برگرفته از دو  واژه “Increase ” به معنی “افزایش” و”Velocity ”  به معنی “سرعت” است که از سال ۲۰۰۷ پا به عرصه تکنولوژی های نوین تولید برق نهاده است. پنج قسمت اصلی سیستم اینولاکس در شکل ذیل نشان داده شده است، این اجزا کلیدی به ترتیب: ۱- ورودی باد، ۲- سیستم هدایت و تمرکز باد، ۳- افزایش سرعت باد به وسیله پدیده ونچوری، ۴- سیستم تبدیل انرژی باد و ۵- خروجی باد می­باشند.
نحوه عملکرد توربین اینولاکس بسیار ساده است، ورودی فوقانی توربین، باد را جمع آوری نموده با استفاده از لوله های مخروطی قیف مانند آنرا به بخش افقی هدایت می کند. بخش افقی توربین شامل یک بخش متمرکزکننده است که به ونچوری و سپس دیفیوزر منتهی می گردد. توربین(ها) درون بخش ونچوری اینولاکس قرار داده شده است. درون ونچوری فشار دینامیک بسیار بالاست درحالیکه فشار استاتیک پائین است. توربین فشار دینامیک یا انرژی جنبشی را به انرژی مکانیکی تبدیل و سرانجام با استفاده از یک ژنراتور آنرا به انرژی الکتریکی تبدیل می کند.
 پائین آوردن جریان هوا از بالای برج به سطح زمین در توربین بادی اینولاکس تولید انرژی بیشتری را بوسیله پره های بسیار کوچکتر پذیر می نماید. ژنراتور ها در توربین بادی اینولاکس بر روی زمین قرار دارند و به پره هایی تا ۸۴ درصد کوچکتر مجهزندکه هزینه های تجهیزات و نگهداری پائین تری نسبت به نمونه های مشابه رایج موجب می شود.
 اینولاکس مقیاس پذیر است و از نمونه های بزرگ نیروگاهی در مزارع بزرگ بادی تا مصارف خانگی و اورژانس قابل طراحی و اجرا ست. اینولاکس در مقایسه با توربین های بادی رایج بطور موثری در سرعت های بسیار پائین تر باد، انرژی تولید می‌کند و بدین ترتیب به لحاظ جغرافیائی در گستره وسیعی از کشورمان کارایی وسیعی دارد.Untitledsببss