پرسش های متداول

روند توسعه تکنولوژی اینولاکس از آغاز تا به امروز در مصاحبه با مخترع تکنولوژی، دکتر داریوش اعلایی

shdownload

لطفا بفرمایید شرکت شیرویند در چه تاریخی تاسیس شده است؟

شرکت شیرویند در تاریخ جولای ۲۰۱۱ در حدود ۶ سال پیش تاسیس شده است.

 • به طورخلاصه، در حال حاضر شرکت درچه وضعیتی به سر می برد؟

درخصوص تکنولوژی اینولاکس، به دلیل کمبود منابع مالی، روند توسعه کندتر از آنچه انتظار داشتیم طی شده است. اما پذیرش جهانی و اثرگذاری شیرویند و تکنولوژی قوی بوده و در حال حاضر ۶ شرکت صاحب امتیاز تکنولوژی اینولاکس در سراسر دنیا وجود دارد.

 • همانگونه که مشخص است تکنولوژی اینولاکس به نوعی توربین بادی محفظه دار محسوب می شود. آیا درست است که توربین های بادی محفظه دار در طول سالیان بارها مورد آزمایش قرار گرفته و هرگزنتوانسته اند به عنوان یک محصول تجاری وارد بازارشوند؟

مفهوم توربین های بادی محفظه دار از دهه ۱۹۳۰ کشف گردیده و تعداد زیادی از محققان ومخترعین بر روی جنبه های مختلف آن کار کرده اند. بیشتر مطلعین و متخصصین در زمینه فیزیک و انرژی باد توافق دارند که محفظه عملکرد توربین را بهبود می بخشد. اما تا به امروز، در رابطه با تجاری شدن توربین های محفظه دار، دو پرسش همواره وجود داشته است: ۱- آیا توربین های محفظه دار به لحاظ اقتصادی به صرفه هستند یا خیر؟ و ۲- آیا مقیاس پذیر هستند؟ شیرویند تلاش میکند تا پاسخگویی به این دو سوال را امکان پذیر سازد و اگر چه در این مسیر با چالشها و نقاط عطف زیادی روبرو شده است همچنان به فعالیت مستمر خود ادامه می دهد. شرکت شیرویند تاکنون ۱۷ اختراع در رابطه با تکنولوژی اینولاکس به ثبت رسانده است.

 • برخی وبلاگ ها نوشته اند که فیزیک پایه نشان می دهد توربین های محفظه دار کاربردی نیستند. چگونه می توان به نتیجه گیری آنها پاسخ داد؟

برای پاسخ به این سوال، لازم است که به نتایج تحقیقات و مطالعاتی که توسط محققان، دانشمندان و مهندسان در ایالات متحده، ژاپن، چین، هند و اروپا انجام شده است مراجعه شود. لذا برای نتیجه گیری نمی توان تنها به وبلاگ ها اکتفا نمود و لازم است یک مطالعه مناسب موردی بر روی مقالات علمی و مراجع منتشر شده انجام گیرد. در مطالعه وبلاگ ها همچنین بایستی به اعتبار وبلاگ و وبلاگ نویس و اهدافی که دنبال می کنند توجه نمود. هدف برخی از این وبلاگ نویسان پیش بینی احتمال شکست شرکت ها است که این شکست میتواند مربوط به دلایل متعددی مانند کمبود منابع مالی، سوء مدیریت، عدم تناسب زمان و بازار و یا شکست در فرضیه ها و تکنولوژی باشد. اگر چه مطالعه در خصوص توربین های محفظه دار نیازمند دقت مضاعف و توجه به جزییات برای نتیجه گیری است اما به نظر در خصوص مبانی فیزیکی توربین محفظه دار،توافق مناسبی در میان محققان و مهندسان وجود دارد.

 • آیا می توانید مراجعی معرفی کنید که از تئوری شما حمایت کنند و نشان دهند که قوانین پایه فیزیک نقض نشده اند؟
 • در آستانه شروع به کار شرکت شیرویند، اولین گام بررسی دقیق تاریخچه انرژی بادی بوده است. بدین ترتیب ما به مزایا، چالشها و فرضیات اساسی در توربین های محفظه دار پی بردیم. لیست کاملی از مراجع منتشر شده در وب سایت ما، قابل دسترسی برای علاقمندان است. همچنین نظرات محققان سراسر دنیا و مزایای اساسی توربین های محفظه دار در وب سایت شرکت ها مرتبط موجود است.
 • اهمیت افزایش سرعت در داخل سیستم اینولاکس چیست؟
 • فرض اساسی در توربین های محفظه دار، افزایش سرعت و متمرکز نمودن انرژی باد است. بنابراین افزایش سرعت باد بسیار مهم است. افزایش سرعت باد امکان استحصال انرژی باد را در مناطق کم باد ایجاد می کند. در واقع، برای درک اهمیت سرعت باد، نیازی به تمرکز بر روی توربین های محفظه دار نیست، توربین های بادی مرسوم نیز، معمولا در مناطقی با سرعت باد بیشترنصب می شوند. کاملا مشخص است که متوسط سرعت باد زیر ۶ متر بر ثانیه در ارتفاع ۵۰ یا ۸۰ متر، به لحاظ اقتصادی برای نصب توربین های بادی مرسوم نیز مقرون به صرفه نمی باشد. و به همین دلیل چون متوسط سرعت باد با افزایش ارتفاع بیشتر می شود، ارتفاع تاور در توربین های بادی مرسوم همواره افزایش یافته است. اما از طرفی پره های بسیاربزرگ که در حال حاضر رایج هستند نمی توانند بار اعمالی از طرف بادهایی با سرعت بیش از ۲۶ متر بر ثانیه را تحمل کنند.
 • آیا شیرویند در روند نصب توربین میشیگان با تاخیر مواجه شده است؟
 • بله، تاخیرات بسیاری وجود داشت.توربین میشیگان اولین توربین ما بوده که با قرارداد تجاری نصب شده است و فاکتورهایی شامل حمل و نقل تجهیزات به سایت، چالشهایی در رابطه با سازه و نصب تجهیزات زمان بندی را تحت تاثیر قرار داد. بعلاوه پس از نصب سازه و قبل از نصب توربین هاداخل بخش ونچوری،اندازه گیری های میدانی سرعت باد ، به مدت ۶ تا ۱۲ ماه انجام گرفت تا نسبت به اینکه سیستم می تواند سرعت باد مورد نیاز را تامین کند اطمینان حاصل شود.بایستی گفت که درتوربین های بادی مرسوم، در ابتدای هر پروژه، یک تا دو سال مطالعات باد معمول است. در مورد اینولاکس، در ابتدا نیازی به مطالعات باد یک یا دو ساله در سایت نیست، اما سرعت باد داخل ونچوری بایستی قبل از نصب توربین ها در بخش ونچوری مورد تایید قرار بگیرد. دوباره باید گفت که اهمیت اندازه گیری های سرعت باد در تمام سیستم های بادی مساله ای بحرانی است که بایستی به آن پرداخته شود.
 • می توانید توضیح بدهید که توان خروجی توربین چه رابطه ای با سرعت باد دارد؟
 • توربین های بادی مرسوم در حال حاضر درمحدوده سرعت باد ۱۲ تا ۱۳ متربر ثانیه به ماکزیمم توان استحصالی خود می رسند. اغلب چنین توربین هایی در سرعت ۷ و ۸ متر بر ثانیه بهترین کارایی خود را دارند. به بیان دیگر، ضریب توان آنها بالاتر است(۴۰ تا ۴۸ درصد، به این معنا که توربین می تواند ۴۸ درصد توان باد را استحصال کند). در سرعت ۱۲ یا ۱۳ متر بر ثانیه، ضریب توان توربین ها به حدود۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش می یابد. لذا در بهترین حالت می تواند ۲۵ درصد توان باد را استحصال نماید. پس برای جبران محدودیت ضریب توان، برای استحصال توان بیشتر لازم است که قطر پره ها بیشتر و بیشتر شود. اگر سرعت باد دو برابر شود، با توربین و ضریب توان مشابه، توان تئوریک می تواند تا ۸ برابر افزایش یابد. به عبارت دیگر باکاهش قطر پره با ضریب ۲/۸ میتوان با سرعت دو برابر توان مشابه تولید نمود.این بدین معنی اگر سرعت باد از ۱۲ به ۲۴ متر بر ثانیه برای توربین ۲ مگاوات افزایش یابد، قطر توربین میتواند از ۸۰ متر به ۲۸ متر کاهش یابد. اگر سرعت باد سه برابر شود و از ۱۲ به ۳۶ متر بر ثانیه افزایش یابد، آنگاه قطر پره توربین ۲ مگاواتی از ۸۰ متر به ۱۵ متر کاهش می یابد. این کاهش محسوس در قطر پره کمک می کند که بتوان توربین را با سرعت بالاتری به چرخش واداشته و نه تنها حجم مواد مورد نیاز برای ساخت را کاهش داد، بلکه هزینه های مربوط به ساخت و تولید، حمل و نقل، نصب و راهاندازی و تعمیر و نگهداری را نیز کم نمود. این هدفی است که در روند توسعه تکنولوژی اینولاکس دنبال می شود. بنابراین، تیم اینولاکس وقت و هزینه بسیاری را بر روی بررسی، جمع آوری و تحلیل داده های باد صرف می کنند و بدون آن نمی توان توان خروجی مورد نظر را از پره های کوچک مورد نظر استحصال نمود.
 • تاکنون افزایش سرعت باد با تکنولوژی اینولکس چقدر امکان پذیر شده است؟
 • تاکنون سه نمونه در میشیگان، یک نمونه در چین، یک نمونه در جزایر هاوایی و نمونه دیگری بر روی پشت بام در هلند نصب شده است. همه این توربین ها افزایش سرعت بین ۲ تا ۱۰ برابر را برای سرعت های باد پایین، زیر ۳ متر بر ثانیه، و۱/۵ تا ۲ برابر را برای سرعت های باد بالاتر نشان داده اند.
 • تیم ما در تلاش است تا محدوده افزایش سرعت را به سرعت های بالاتر افزایش دهد. اگر چه در سرعت های باد بالای ۲۰ متر بر ثانیه افزایش ۱/۵ تا ۲ برابر کافی است. بر اساس داده های اندازه گیری شده از این توربین ها، افزایش سرعت تا ۱۰ متر بر ثانیه عملی به نظر میرسد است و بایستی تنظیمات مناسبی بر روی سیستم ها انجام گیرد و اثر توربولانس کاهش در توربین کاهش یابد.
 • وضعیت توربین های تجاری نصب شده در سراسر دنیا را چگونه توصیف می کنید؟
 • یکی از توربین های میشیگان و توربین پالمیرا اتول،۳۴۰۰مایلی هاوایی، در حال حاضر دارای پره و ژنراتور هستند.در توربین چین و توربین روف تاپ هلند هنوز پره و ژنراتور نصب نشده و در مرحله داده برداری باد می باشند. توربین میشیگان دارای سه سیستم پره-ژنراتور است و در ژوئن ۲۰۱۷ به طور کامل راه اندازی می شود. این نمونه اولین توربینی است که به تمامی تجهیزات مورد نیاز برای اتصال به شبکه مجهز شده است. طرح توربین نصب شده در جزیره پالمیرا اتول هاوایی که توسط شرکت شیرویند آماده شده و مشتری آن راساخته و نصب کرده است. شیرویند اخیرا یکی از اعضا خود رابرای بررسی وضعیت توربین اعزام نموده است. و از آنجا که بر اساس بررسی های اولیه، سیستم به شکل مناسب و با تجهیزات مناسب الکتریکی وسازه ای نصب نشده، ما در قدم بعدی در کنار مشتری خواهیم بود تا این نمونه را به بهترین وضعیت عملکردی برسانیم.
 • در چه زمانی انتظار دارید نمونه های تجاری اخیر کاملا راه اندازی شده و به شبکه متصل شوند؟

اولین نمونه در ژوئن ۲۰۱۷ و بقیه در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ راه اندازی خواهند شد. اگر چه منابع مالی برنامه زمان بندی را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

 • آیا می توانید یک دید کلی در مورد هزینه های صرف شده برای نمونه های تجاری ارائه دهید؟

هزینه توربین پالمیرا اتول در حدود صد هزار دلار و هزینه توربین فورت کاستر در میشیگان در حدود ۸۵۰ هزار دلار بوده است. در این توربین ها هزینه های اضافی هم وجود داشته که توسط شرکا وسرمایه گذاران ما تامین شده است. بودجه لازم برای هر کدام از توربین های نصب شده در کمپ گرایلینگ در حدود ۷۲۰ هزار بود و انتظار نمیرود در این پروژه ها هزینه های اضافی دیگری وجود داشته باشد.

 • آیا فکر می کنید شرکت شیرویند در آینده بازار انرژی باد را به خود اختصاص خواهد داد؟در پاسخ به کسانی که تردید دارند چه می گویید؟

من باور دارم که شیرویند موفق خواهد شد. مانند دیگر تکنولوژی های تغییر دهنده بازار، ما هم با اشتباهات و چالش هاییدست به گریبان شده ایم. اما نخستین مشتریانما نخستین شریکان ما هستند و ما را برای ایجاد بستر ورود تکنولوژی به بازار یاری می دهند.اگر چه به مانند هر تکنولوژی نوآور دیگری،ما نیز دارای منتقدان زیادی هستیم. اما لازم است توجهکنیم که اگر صاحبان تکنولوژی های نوین و نوآوران به صدای منتقدان گوش داده و تسلیم می شدند، احتمالا سفر به ماه به دلیل وجود تردیدها هرگز انجام نمیشد. چرا که آنان که از روند رشد تکنولوژی ها و دانش زیربنایی آن بی اطلاع هستند دستیابی به اهداف مورد نظر تکنولوژی را غیر ممکن می دانند. دانش هیچگاه دروغ نمی گوید. بایستی مراقب انگیزه وبلاگ نویسان و انتشار اخبار جعلی بود چرا که برخی از آنان تنها بر روی مردود شناختن شرکت های تازه تاسیس، تئوری پردازی و ایجاد جو منفی برای دستیابی به اهداف شخصی و منافع تجاری تمرکز نموده اند.

 • آیا شرکت های دیگری وجود دارند که بر روی طرح های دیگری از توربین های محفظه دار کار کنند؟

تعدادی از شرکتها که لیست آنهادر وب سایت شیرویند در دسترس علاقمندان قرار دارد، در کنار ما در حال فعالیت برای افزایش سرعت قبل از استحصال انرژی باد هستند. ما به تحقیقات خود ادامه می دهیم و باور داریم بایستی برای ایجاد بهترین تکنولوژی های ابداعی تلاش کرد و امیدوارم روزی همه بتوانند از منافع و مزایایی که به واسطه تحقیقات یکدیگر ایجاد می شود بهره مند شوند.


ادامه سوالات متداول در مورد تکنولوژی اینولاکس در بخش دوم

بخش 1 بخش 2