ادامه سوالات متداول در مورد تکنولوژی اینولاکس

اینولاکس چگونه کار می کند؟

نحوه عملکرد توربین اینولاکس بسیار ساده است، ورودی فوقانی توربین، باد را جمع آوری نموده با استفاده از لوله های مخروطی قیف مانند آنرا به بخش افقی هدایت می کند. بخش افقی توربین شامل یک بخش متمرکزکننده است که به ونتوری و سپس دیفیوزر منتهی می گردد. توربین(ها) درون بخش ونتوری اینولاکس قرار داده شده است. درون ونتوری فشار دینامیک بسیار بالاست درحالیکه فشار استاتیک پائین است. توربین فشار دینامیک یا انرژی جنبشی را به چرخش مکانیکی تبدیل و سرانجام با استفاده از یک ژنراتور آنرا به توان الکتریکی تبدیل می کند.

چگونه انرژی بیشتری تولید می کنید؟

اینولاکس انرژی تولید نمیکند و یا چیزی به آن نمیافزاید؛ بلکه با  استفاده از پدیده ونتوری بخشی از انرژی فشار استاتیک موجود را به فشار دینامیک یا انرژی جنبشی تبدیل نموده باد را جمع کرده، آنرا سرعت بخشیده و متمرکز می نماید. برای مثال: چگالی توان باد در ۷ متر بر ثانیه کمتر از۲۰۰ وات بر متر مربع است درحالیکه با باد ۲۷ متر بر ثانیه چگالی توان به حدود ۱۲۰۰۰ وات بر متر مربع می رسد.

بادگیر ورودی دارای چه اندازه ای است؟

مقایسه ابعاد و زمین مورد نیاز برای توربین اینولاکس و توربین بادی نسل قدیم با توان مشابه در جدول زیر آمده است.

(۱) به نیازمندیهای مشتری و اطلاعات باد بستگی دارد.

(۲) نیازمند سیستم کنترل فعال یا غیرفعال یاو و پیچ نمیباشد.

 آیا “منحنی توان” توان تولیدی توربین را  در سرعت باد افزوده شده درون ونتوری نشان می دهد؟

بله، توربین اینولاکس دارای  منحنی توان است. مهم است بدانید که شرکت شیرویند سازنده ی توربین یا ژنراتور جدید نیست. بلکه، باد را  متمرکز کرده  و سرعت می دهد، بنابراین منحنی های  توان موجود برای “ژنراتورهای در دسترس” که در سیستم اینولاکس قرار  می گیرند همچنان جوابگو می باشند،  اگرچه، این ژنراتورها در سیستم اینولاکس خیلی زودتر شروع به تولید توان  نموده و با پره های بسیار کوچکتر زمان طولانی تری کار می کنند.

آیا  موقعیت سایت  یک فاکتور مهم است و چگونه نتایج تست را تحت تاثیر قرار می دهد؟

اینولاکس یک سیستم  هدایت و انتقال باد است که باد را جذب و متمرکز کرده و سرعت آنرا افزایش می دهد.  موقعیت سایت بر نتایج عملکرد سیستم تاثیری ندارد. البته بهتر است موانعی چون درختان یا ساختمان هائی که مسیر باد را مسدود می کنند یا تغییر می دهند بیش از حد به ورودی فوقانی نزدیک نباشند.

جهت صحه گذاری تکنولوژی چه مدت زمان تست لازم است ؟

ما یک ژنراتور یا توربین جدید نساخته ایم که نیازمند ساعات طولانی تست باشد، و می توانیم از داده های  سازنده توربین استفاده کنیم. اگرچه بهتر است اینولاکس در شرایط آب و هوائی مختلف چهار فصل تست شود، این تست ها برای نمونه تست انجام شده است و نشان داده که آب و هوا  اثر منفی بر عملکرد سیستم ندارد. اگر نیاز باشد برف و یخ را می توان از طریق دریچه های دسترسی تعبیه شده خارج کرد.

حمل و نقل و نصب تجهیزات و مواد چگونه برنامه ریزی شده است؟

برنامه ریزی شیرویند نصب و ساخت در محل است. شیرویند افراد بومی را استخدام می کند و و مواد لازم را از منابعی غیر از شرکت خود ( منابع بومی) تهیه و اجازه انجام بخش های زیادی از کار را به متخصصان محلی واگذار می نماید.

آیا برج ها دارای سروصدا و نویز آزاردهنده هستند؟

از آن جا که بخش های متحرک توربین نزدیک سطح زمین یا پائین تر از آن قرار گرفته اند سر و صدای زیادی که در سیستم های ژنراتور / توربین نسل قدیم وجود داشت حذف شده است. همچنین در سیستم اینولاکس پره های توربین درون محفظه و در سطح زمین قرار دارند، بنابراین ارتعاشات  فرکانس پائین پره به طور موثری مدیریت و خنثی می شود.

آیا اینولاکس به حیات وحش آسیب می رساند؟

الف‌) ورودی هوای توربین اینولاکس دارای مکش نیست و پرندگان را به سمت داخل مکش نمی کند. سرعت باد در ورودی فوقانی بسیار کمتر (تا نیمی) از سرعت باد در جریان آزاد است. اگر سرعت باد طبیعی یا جریان آزاد برابر ۴/۵ متر بر ثانیه باشد، سرعت باد در ورودی فوقانی  می تواند تا ۲ متر بر ثانیه کاهش پیدا کند.

 ب‌) لوله های هدایت کننده باد در سیستم اینولاکس ابتدا باد را  به صورت  عمودی جمع کرده و سپس خم شده آنرا به بخش افقی منتقل می کند. از آن جا که پرندگان بسیار سنگین تر از هوا هستند، در خم بین دو قسمت عمودی و افقی روی کف توربین سقوط نموده و به درون  بخش افقی پرواز نمی کنند. این در حالی است که سرعت باد درون لوله های هدایت کننده تا قبل از  بخش ونتوری یعنی محل قرار گرفتن توربینها زیاد نخواهد بود.

ت‌) برای پرندگان بازیگوشی که تصمیم به اکتشاف گرفته و  داخل لوله ها پرواز می کنند،  قرار دادن  توری  قبل از توربین مانع از آسیب به آنها می شود.

ث‌) پرندگان  از برخورد با اشیاء متحرک آسیب می بینند، در مقایسه با  پره ها ی توربین های بادی نسل قدیم  که نوک پره آنها با سرعت ۶۵  تا۹۰ متر بر ثانیه حرکت می کند، اینولاکس در فضای آزاد دارای هیچ عضو متحرکی نیست. توربین اینولاکس یک برج ثابت است که پرندگان یاد  می گیرند از آن اجتناب کنند. ورودی فوقانی اینولاکس شبیه پنجره ای باز در  یک ساختمان ۳ یا ۴ طبقه است. در طول سال چند پرنده وارد پنجره باز یک ساختمان می شوند؟

 ج‌) آسیبی که  توربین های بادی نسل قدیم به حیات وحش وارد می کنند بیش از اینکه مربوط به  تعداد پرندگانی باشد که کشته می شوند مربوط به نوع پرندگانی است که کشته می شوند  یا به دردسر می افتند. نیروگاه های برق بادی نسل قدیم اغلب دارای ۱۰۰ تا ۲۰۰ برج هستند که در یک مساحت ۴۰۰۰ هکتاری در مسیر باد و دور از محیطهای توسعه انسانی و اغلب در مسیر مهاجرت پرندگان پخش شده اند.

اینولاکس می تواند به انسان ها نزدیک تر باشد و نیازی نیست در مسیر مهاجرت پرندگان نصب شود.

ح‌) بخش فوقانی اینولاکس به طور بالقوه می تواند یک محل استراحت یا لانه سازی برای پرندگان باشد.

 خ‌) ارتعاشات فرکانس پائین(کمتر از ۲۰ هرتز) توربین های بادی نسل قدیم که قابل شنیدن نیست از اندرکنش پره های بزرگ در حال دوران با باد بوجود می آیند. پره هایی با شعاع ۳۰ تا ۶۰ متر که۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند. این ارتعاشات فرکانس پائین دارای تاثیر منفی بر حیات وحش، دام ها، و انسان هاست. در اروپا، بین نیروگاه های برق بادی و مناطق مسکونی حداقل ۲ تا ۳ کیلومتر فاصله وجود دارد. اگر چه این فاصله ممکن است تا حدی انسان ها را محافظت نماید، ولی هیچ کاری نمی تواند برای حیات وحشی که پیرامون نیروگاه های برق بادی زندگی می کنند انجام دهد. اینولاکس دارای پره بزرگ متحرک بر بالای یک برج نیست و بنابراین هیچ فرکانس پائینی در درون و پیرامون برج ساطع نمی شود.

در مورد سندرم توربین بادی چطور؟ آیا احتمال بروز آن در اثر توربین بادی اینولاکس کم است؟

نویز فرکانس پائین و سوسوزدن نور خورشید در توربین های بادی نسل قدیم، برای انسان ها و حیوانات مشکل آفرین است که در توربین اینولاکس هیچ یک از این موارد وجود ندارد.

جزئیات داخلی سیستم چیست؟

جزئیات داخلی سیستم اینولاکس محرمانه و  بخشی از اسرار تجاری شرکت هستند.

در باره محدودیت بتز چطور؟

محدودیت بتز هیچ ربطی به تولید انرژی ندارد. تئوری بتز بر ضریب توان و کارائی پره ها اعمال می شود و بیان می کند که پره ها نمی توانند بیشتر از ۵۹ درصد از توان باد را استحصال نمایند. این در حالی است که تولید انرژی توربین موضوع متفاوتی است و با حداقل سرعت بادی که می تواند پره توربین را به گردش درآورد (سرعت باد راه انداز) و سرعت بادی که توربین در آن توان نامی خود را تولید می نماید (سرعت نامی) مربوط است که تئوری بتز این موارد را پوشش نمی دهد.

لذا اگر چه تئوری بتز در توربین های نسل قدیم و در جریان آزاد باد اعمال می شود شرکت شیرویند ادعایی مبنی بر شکستن محدودیت بتز ندارد.

۶۰۰ درصد انرژی بیشتر را چگونه توضیح می دهید؟

سیستم اینولاکس قادر است ۶۰۰ درصد انرژی بیشتری تولید کند:

·         توربین اینولاکس با سرعت باد حداقل ۱ متر برثانیه شروع به تولید انرژی می کند این در حالی است که حداقل سرعت باد راه انداز برای توربین های بادی نسل قدیم ۳/۵ متر بر ثانیه است.

·         نتایج تست حاصل از مقایسه انرژی خروجی  دو سیستم همسان، ژنراتور توربین در توربین اینولاکس، با توربین بادی نسل قدیم ۶۰۰ درصد انرژی بیشتر را تایید کرده است.

·         توربین ها در سیستم اینولاکس در سرعت های پائین تر باد به توان خروجی بالاتر می رسند؛ به عنوان نمونه در سرعت باد جریان آزاد حدود ۶/۵  متر بر ثانیه، توربین نسل قدیم مقدار کمی از توان نامی خود را تولید می نماید. حال اگر  همان توربین در درون اینولاکس قرار گیرد، سرعت باد از ۶/۵ به ۱۳متر بر ثانیه در ونتوری افزایش یافته است توان خروجی آن به توان نامی افزایش می یابد. ترکیب عوامل مذکور منجر به بهبود تولید انرژی بین ۸۵ تا ۶۲۰ در صد، با میانگین حدود ۳۱۴ درصد انرژی بیشتر می شود.

آیا  نتایج تست،  ۲ سنت به ازای  هر کیلووات ساعت  را تایید می کند ( ۴ سنت هزینه پائینی محسوب می شود)؟

علاوه بر صحه گذاری تکنولوژی از طریق تست های آزمایشگاهی قابل توجه ، تست های تونل باد، مدل های دینامیک سیال محاسباتی (CFD ) در مقیاس اصلی طی سال های ۲۰۱۲-۲۰۰۹، شرکت شیرویند اقدام به ساخت، راه اندازی و ارزیابی دو دستگاه نمونه نمایشی میدانی از سال  ۲۰۱۲ تا کنون نموده است.

 تست ها و ارزیابی های انجام شده  باهمکاری با سایر شرکت ها و سازمان ها انجام پذیرفته است. تست های آزمایشگاهی با همکاری کمپانی QRDC  انجام شد که یک شرکت بسیار معتبر تحقیق و توسعه (R&D)  بوده و بیش از ۲۵ سال است که برای دولت ایالات متحده کار می کند. تست های تونل باد در سیتی کالج نیویورک (CCNY ) و موسسه فناوری ماساچوست (MIT ) انجام شده است. دو تست میدانی در همکاری با QRDC, AMEC, VJS, CCNY  و سایر شرکای دیگری انجام گرفته که نام آنها در وب سایت شرکت شیرویند فهرست شده است. نتایج تست های میدانی شیرویند هم درانتشارات تجاری و هم در  مقالات معتبر علمی پس از داوری های تخصصی  چاپ شده است. مثال های آن عبارت اند از: ویندتک اینترنشنال در مارس ۲۰۱۳، و مقاله ASME  منتشر شده ژولای ۲۰۱۳٫ مقاله ASME   همچنین  در کنفرانس ASME  در میناپلیس در ژولای ۲۰۱۳ چاپ و ارائه گردید.

 درباره این حقیقت که صنعت توربین های نسل قدیم  با پره های بزرگ بر بالای برج های بلند به طور موفقیت آمیزی  رشد کرده است چه نظری دارید؟ آیا ادعای آنها را رد می کنید؟

·         شیرویند هیچگاه ادعا نکرده است که سیستم های توربین بادی نسل قدیم با پره های عظیم و برج های بسیار بلند اشتباه بوده است. بلکه بر این باور است که زمان تغییر و انجام اصلاحات صنعتی فرا رسیده است. درست مانند سایر تکنولوژی های قدیمی که توسط سیستم های مقرون به صرفه تر و کارآمدتر جایگزین شده اند، اینولاکس نسل جدید و شیوه ی کارآمدتری در تولید انرژی بادی است. اینکه ماشین ها جایگزین اسب ها و تلفن های لمسی جانشین تلفن های قدیمی شده اند، و کامپیوترهای شخصی جای کامپیوترهای عظیم الجثه پردازنده مرکزی را گرفتند نه به این دلیل که صنعت قدیمی اشتباه بوده است، درواقع آنها برای زمان خود بسیار مفید بوده اند، اما زمان مفید آنها به پایان رسید و جایگزین شدند. اگر کسی بگوید که یک صنعت برای همیشه مناسب است، هیچ نوآوری جدیدی روی نمی دهد و هیچ نوع پیشرفت تکنولوژیکی، تکاملی، انقلابی، یا تحول آفرینی رخ نخواهد داد.

اساس کار توربین بادی اینولاکس بر متمرکز نمودن منبع انرژی استوار شده است که در تمامی منابع انرژی وجود داشته و از آن بهره گرفته شده است:

·         سایر منابع انرژی مانند سوخت های فسیلی و مواد هسته ای در طی زمانی طولانی از طریق فرآیند های طبیعی به شدت متمرکز می شوند، خورشید و زمین در طول میلیون ها سال با هم کار می کنند تا مواد زیادی را متمرکز و مخلوط نمایند تا منابع طبیعی انرژی، گاز طبیعی، ذغال سنگ، نفت، یا مواد رادیواکتیو ایجاد شوند. این در حالی است که در سدهای آبی، انرژی زیستی و انرژی زمین گرمایی، منبع انرژی از طریق ترکیبی از فرایندهای طبیعی و انسانی متمرکز می شوند.

·         در نیروگاه های برق آبی، انرژی آب متمرکز شده توسط طبیعت پشت سد جمع آوری و در سطح بالاتری دوباره متمرکز می گردد و سپس با فشار به سوی توربین های برق آبی رانده می شود. این تکنیک که به آن “تمرکز از طریق فرآیند” گفته می شود، توان استحصال شده برق آبی را بسیار مقرون به صرفه می کند.

·         اخیراً صنعت خورشید نیز  با استفاده از همین روش نور خورشید را با استفاده از لنزها و آینه ها متمرکز نموده و با تکنیک “تمرکز از طریق فرآیند”، ظرفیت انرژی خورشیدی را از ۲۵ درصد تا بیش از ۶۵ درصد افزایش داده است. این ظرفیت بهبود یافته ناشی از فرآیند متمرکزسازی است.

·         نسل قدیم توربین های بادی، صنعتی است که بجای متمرکز نمودن منبع انرژی، تجهیزات را متمرکز می نماید. بسته به توان توربین ها، برای یک نیروگاه برق بادی ۵۰۰ مگاواتی، تعداد ۲۰۰ تا ۵۰۰ توربین استفاده می شود. در حالی که در یک نیروگاه برق ذغال سنگی ۳۵۰۰ مگاواتی تنها ۴ ژنراتور (هر یک ۸۸۰ مگاوات) کفایت می کند به این دلیل که در نیروگاه برق ذغال سنگی اساس کار بر تمرکز منبع انرژی (یعنی ذغال سنگ) و اساس کار نیروگاه برق بادی بر تمرکز تجهیزات است.

·          اینولاکس باد را متمرکز  نموده و فشار استاتیک را به فشار دینامیک تبدیل می کند. در توربین های بادی نسل قدیم تنها فشار دینامیک یا انرژی جنبشی قابل بهره برداری است و فشار استاتیک قابل بهره برداری نیست.  اینولاکس مقادیری از فشار استاتیک را به فشار دینامیک تبدیل  نموده و بنابراین انرژی بیشتری برای توربین مهیا می نماید.

آیا توربین بادی اینولاکس برای کاربردهای نیروگاهی اسکیل پذیر است؟ به عنوان مثال طراحی و ساخت نمونه های نیروگاهی ۲ تا ۱۵ مگاواتی آن روی خشکی یا روی دریا امکان پذیر خواهد بود؟

بله، تکنولوژی توربین بادی اینولاکس مقیاس پذیر بوده و از مقیاس کوچک و خانگی تا ابعاد نیروگاهی قابل تولید و نصب است و هزینه تولید انرژی آن به طور چشمگیری پائین تر از سایر موارد مشابه می باشد. در حال حاضر چندین پیشنهاد طراحی برای کاربردهای نصب و اجرا روی خشکی و روی دریا وجود دارد.

 مقدار فضا  و مساحت زمین مورد نیاز برای هر کیلووات چقدر است؟

در مقیاس نیروگاهی (بیش از ۱مگاوات) حدود ۰/۶ تا  ۰/۸ هکتار برای هر ۱مگاوات و در مقیاس های کوچک زیر ۲۰۰ کیلو وات به ازا هر ۱۰۰ کیلووات ۰/۲ هکتار زمین مورد نیاز است.

آیا توربین های بادی اینولاکس از فایبرگلاس، پلاستیک یا کامپوزیت ساخته شده اند؟

اینولاکس بسته به نیاز مشتری و شرایط محیطی می تواند از مواد مختلفی ساخته شود. دو نمونه نمایشی موجود در امریکا  از فولاد  و پارچه و آلومینیوم و یک نمونه فایبرگلاس در ایران ساخته شده است.

ورودی فوقانی هوا و توربین چگونه از شرایط جوی نامساعد (باران، ریز تگرگ، برف، یخ، طوفان ها و غیره) محافظت می شود؟

ورودی فوقانی از موادی ساخته شده است که  استحکام لازم برای مقاومت در برابر  ناملایمات  جوی را دارا می باشد و بسته به اقلیم و آب و هوای منطقه متفاوت خواهد بود. همچنین یک ناودان یا دریچه برای تخلیه آب باران یا برف انباشته شده وجود دارد. توربین و ژنراتور داخل کانال قرار دارد و توسط آن محافظت می شود. در بادهای شدید یا تند باد ها توربین/ ژنراتور را می توان جابجا نمود یا در مجراهای فرعی قرار داد.

آیا شکل هندسی سازه ورودی فوقانی  در عملکرد دستگاه موثر است؟ در باره  منتقدان این تکنولوژی چه نظری دارید؟

شکل هندسی و نحوه پیکربندی ورودی فوقانی بسیار مهم است و در واقع کل ایده ثبت شده حول همین محور می گردد.

از آن جا که هر تکنولوژی، ایده و نوآوری در بدو ظهور با منتقدانی روبرو می شود، توربین بادی اینولاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. اکثر چه  افراد بسیاری  با این تکنولوژی همراه هستند چرا که این تکنولوژی ساده و قابل درک است.

 از  نظر دینامیک سیالات آیا ممکن است باد بجای ورود به داخل برج حول آن به جریان افتد؟

درست مانند توربین های بادی نسل قدیم باد نمی تواند با برج مواجه نشود و یا از آن فرار کند. لذا پس از برخورد  با برج و دیواره های ورودی منحرف شده و به داخل و پائین هدایت می شود تا در نهایت ضریب توان بسیار بالاتری تولید نماید.

با توجه به اینکه در بخش های بزرگی از مساحت کشور ایران منابع باد برای توربین های بادی نسل قدیم ناکافی است، آیا توربین بادی اینولاکس در این مناطق می تواند کاربردی باشد؟

توربین های بادی نسل قدیم در مناطقی که میانگین سرعت باد آنها کم است کارآمد نیستند و در سرعت باد بالای ۱۲ متر بر ثانیه به بهترین عملکرد خود می رسند.

 اینولاکس یک سیستم  انتقال و هدایت باد است که باد را جذب کرده، متمرکز نموده و به آن سرعت می بخشد و این افزایش سرعت سبب می شود که در تمامی مناطق با کلاس های بادی متفاوت کارآمد باشد.

در باره سایر توربین های محفظه دار چطور، اینولاکس را چگونه با آنها مقایسه می کنید؟

طرح های بسیاری از توربین های بادی محفظه دار در دهه ۱۹۳۰ و تاکنون  مورد بررسی قرار گرفته اند و ثابت شده است که توربین های محفظه دار سرعت و توان باد را افزایش می دهند.

توربین های بادی محفظه دار در مقیاس های کوچک و خانگی، از  توربین های بادی نسل قدیم  بهتر عمل نموده و سرعت راه انداز کمتری دارند.

اما از آنجا که در این توربین ها هم مانند توربین های بادی نسل قدیم محفظه و ژنراتور بر بالای برج نصب می شدند برای آنکه سرعت بیش از ۲ برابر افزایش یابد، ساخت، نصب و چرخاندن محفظه در مسیر باد بیش از حد گران تمام می شد و کاربری توربین را در  مقیاس نیروگاهی غیر ممکن می کرد.

چالش های دیگر پیش روی توربین های محفظه دار به شرح زیرند:

·         از دیدگاه محیط زیست و حیات وحش،  مزایای بسیار کمی  به وجود می آورد.

·         هزینه های عملیاتی دستگاه و تعمیر و نگهداری آن نسبت به توربین های بدون محفظه افزایش یافت؛

·         مساحت زمین مورد نیاز آن کاهش نیافت؛

·         هزینه های سرمایه گذاری افزایش یافت؛

·          توربین های محفظه دار به کاربردهای کوچک و خانگی محدود گردید؛

به دلایلی که ذکر شد توربین های بادی محفظه دار نتوانستند تجاری شوند. اینولاکس چالش های توربین های بادی محفظه دار را حل نموده و مزایای زیر را به ارمغان آورده است:

·         ورودی هوا و محل نصب ژنراتور/ توربین از یکدیگر جدا شده اند؛

·          ژنراتور/ توربین در سطح زمین قرار داده می شود؛

·          تغییر هندسه ورودی فوقانی در ابعاد و قطر توربین تاثیر مستقیم ندارد.

·         افزایش سرعت تا ۱۰ برابر و بیشتر امکان پذیر است که منجر به افزایش محسوس توان خروجی روتور می شود.

·         کنترل بر روی سرعت باد امکان پذیر است؛

·         افزایش سرعت باد تا ۱۰ برابر، منجر به کاهش سرعت باد راه انداز  تا  ۱ متر بر ثانیه میشود.

·         عدم وجود پره های بزرگ دوار بر بالای برج، بیشتر تاثیرات محیطی آسیب زا نظیر اثرات منفی بر حیات وحش، مهاجرت پرندگان، انسان ها، رادار و غیره را از میان می برد؛

·          امکان نصب سه توربین همزمان در یک محفظه وجود خواهد داشت.

·           تجهیزات سنگین (بیش از ۲۰۰ تن) از بالای برج برداشته می شود؛

·         قرار گرفتن توربین و ژنراتور در سطح زمین هزینه های عملیاتی و تعمیر و نگهداری را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد؛

·         افزایش سرعت باد تا ۱۰ برابر منجر به افزایش قابل توجهی در دبی جرمی می شود؛

·         افزایش در دبی جرمی منجر به افزایش در توان خروجی می شود؛

·         سرعت باد راه انداز  پائین، ضریب  ظرفیت برابر ۶۰تا ۹۰ درصد را امکان پذیر می کند؛

·         کنترل سرعت باد منجر می شود که سیستم در سرعت های بالای باد قادر به بهره برداری بوده و نیازی به قفل سیستم در سرعت های بالای باد نیست لذا تولید انرژی سالیانه توربین  افزایش می یابد؛

·         گزینه های زیادی برای انتخاب مواد و روش های  ساخت وجود دارد

·           اینولاکس میتواند در کنار دیگر منابع انرژی مورد بهره برداری قرار گیرد.

·         برای تولید توان برابر، پره های اینولاکس می توانند ۷۵ تا ۸۵ درصد کوچکتر از  پره های توربین های نسل قدیم  باشند؛

·         در توربین بادی اینولاکس از یک سو  عملکرد افزایش یافته وو از سوی دیگر هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های عملیاتی کاهش می یابد؛

·         مدت زمان خارج از سرویس بودن سیستم نزدیک به صفر میشود.

روند توسعه تکنولوژی اینولاکس از آغاز تا به امروز در مصاحبه با مخترع تکنولوژی، دکتر داریوش اعلایی

بخش 1 بخش 2

دیدگاه ها (0)